Elewacja – płytki klinkierowe

Jako, że robi się coraz cieplej czas pomyśleć o elewacji. W naszym przypadku wybór padł na płytki klinkierowe, które zostaną przyklejone w miejscach do tego przygotowanych (uskoki w styropianie – naroża domu, cały garaż, ściany w obrębie tarasu). Jak na razie jesteśmy na etapie poszukiwania odpowiedniego koloru tak, aby kolorystycznie dopasować się do kominów.

Na rynku do wyboru są praktycznie tylko dwie firmy których jakość jest porównywalna są to CRH Klinkier i Klinkier Przysłucha. Za pierwszą firmą z pewnością przemawia to, że jest dłużej na rynku i posiada większy asortyment klinkierów, z kolei za Klinier Przysłucha przemawia cena.

Podstawowe parametry płytek:

  • wytrzymałość na zginanie: > 13
  • nasiąkliwość: do 6%
  • wymiary: płytka prosta – 250 x 10 x 65 mm, płytka kątowa – 250 x 120 x 10 x 65 mm

 Więcej informacji technicznych o płytkach można przeczytać w kartach technicznych: CRH   –   Przysucha

 

Aby odpowiednio przykleić płytki trzeba odpowiednio przygotować ściany oraz stosować odpowiednie kleje (przygotowania w koejnych wpisach).

Garść porad można znaleźć na stornie firmy Klinkier Przysłucha.

Różnice w odcieniach
Różnice w odcieniach kolorystycznych wyrobów klinkierowych są rzeczą naturalną wynikającą z procesu produkcji i dzięki nim powierzchnia wyłożona klinkierem nabiera naturalnego wyglądu. Jednak aby uzyskać taki efekt należy pamiętać, zwłaszcza przy kładzeniu elewacji czy podłogi o mieszaniu płytek z różnych opakowań. Dobrze jest również dokonywać zakupu towaru z jednej partii. Klinkier dokupiony po 6 czy 12 miesiącach może w znacznym stopniu różnić się odcieniem od kupionego wcześniej.

Układanie elewacji
Podłoża na których są układane płytki i kształtki powinny być równe, trwałe i suche. Nie należy również przyklejać płytek na wilgotny tynk. W podłożu powinny być również zakończone procesy wiązania i osiadania.

Zaprawy klejowe
Do montażu wyrobów z klinkieru należy stosować przeznaczone do tego zaprawy klejowe. Na zewnątrz stosować zawsze zaprawy mrozoodporne. Przy płytkach podłogowych i schodowych, kształtkach i daszkach ogrodzeniowych oraz parapetach, stosowana zaprawa klejowa powinna cechować się elastycznością. Przy montażu zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta kleju w szczególności dbając, aby maksymalna grubość kleju wynosiła nie więcej niż 5 mm. Powierzchnia podłoża przygotowanego do kleju nie powinna być gładka, w celu zwiększenia przyczepności można porysować ją ostrym narzędziem.

Spoiny
Pomiędzy płytkami należy pozostawić spoiny najczęściej stosowane szerokości to 8 do 14 mm. Spoiny zawsze należy wypełnić dostępnymi na rynku zaprawami przeznaczonymi do fugowania klinkieru. Zaprawy w spoinach powinno się wyrównywać z licem okładziny, nadając im lekko wklęsły profil. Na elewacji okładzina klinkierowa powinna w pionie licować z tynkiem na ścianie. Jeżeli okładzina wystaje ponad tynk, koniecznie należy ją zabezpieczyć przed podsiąkaniem wody.
Zalecane fugowanie metodą półsuchą. Nie jest wskazane szlamowanie.

 


Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.