Kredyt coraz bardziej dostepny

Według Indeksu Dostępności Kredytowej wyliczanej przez firmę doradczą Open Finance indeks ten piął się w górę. Na indeks wpływają trzy ważne parametry:  maksymalny możliwy LTV (stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości), bankowa marża oraz maksymalna zdolność kredytowa wyliczona dla rodziny która posiada zarobki na poziomie dwukrotnej średniej krajowej podawanej co przez Główny Urząd Statystyczny.

Dane zbierane są z dziesięciu banków z czołówki pod względem sprzedaży kredytów hipotecznych. Z założenia na indeks nie wpływają więc oferty instytucji sprzedających kilka kredytów miesięcznie, ale jeśli chodzi o parametry, znacznie odbiegające od rynkowych standardów.


Indeks Dostępności Kredytowej Open Finance
Miesiąc
Wartość indeksu w punktach
Czerwiec
100
Lipiec
100,89
Sierpień
101,69
Wrzesień
101,45
Październik
102,53
Listopad
103,48

Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której wszystkie trzy składniki Indeksu Dostępności Kredytowej rosną. Banki liberalizują politykę udzielania pożyczek, co doskonale widać po spadającym wymaganym wkładzie własnym (będącym odwróceniem maksymalnego LTV).

Rośnie wysokość kredytu, którą banki są w stanie pożyczyć rodzinie z dzieckiem, której miesięczne zarobki równe są dwukrotności średniego wynagrodzenia. Wartość ta wzrosła z 336,5 tys. zł w czerwcu do 366,7 tys. zł w listopadzie, czyli o 10 procent.

Wyraźnie widać także, że kredyt jest coraz tańszy. Marża dla kredytu na kwotę 300 tys. zł na 30 lat spadła w badanym okresie z 2,9 do 2,31 pkt proc. Oczekujemy, że w kolejnym miesiącu nastąpi dalszy wzrost indeksu, bo kolejne banki obniżają oprocentowanie kredytów oraz wymagany wkład własny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*