Kredyty w 2014

Osoby spłacające kredyty w złotych mogą spać spokojnie. Eksperci są zgodni, że podczas rozpoczynającego się dziś posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na obecnym, rekordowo niskim poziomie.

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która decyduje o wysokości stóp. Członkowie Rady zapowiadali, że wysokości stóp nie zmienią przynajmniej w pierwszej połowie tego roku. Jednak analityk firmy doradczej Expander Jarosław Sadowski uważa, że obecny stan może potrwać znacznie dłużej – nawet do 2015 roku.

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk uważa, że za decyzją o pozostawieniu stóp bez zmian przemawia niska inflacja, wciąż powolne tempo wzrostu gospodarczego oraz fakt, że banki wciąż nie udzielają tak wielu kredytów, żeby należało to ograniczać wyższymi stopami.

Ekspert przypuszcza, że członkowie Rady wypowiedzą się na temat perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji w tym roku. Jego zdaniem prognozy na drugie półrocze będą optymistyczne, ale nie na tyle, żeby już teraz podnosić oprocentowanie kredytów.

Pomimo stabilnych stóp procentowych kredyty mogą jednak zdrożeć za sprawą rosnących marż. Jarosław Sadowski wyjaśnia, że banki szukają nowych źródeł przychodów oraz rekompensują sobie straty spowodowane niekorzystnymi dla nich zmianami przepisów.

Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 2 i pół procent.

Źródło: finanse.wp.pl

 


Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*