Monitoring domu cz. 1 – kamera i okablowanie

Wiele domów posiada zamontowane instalacje monitoringu. W większości są niezbyt skomplikowane zestawy opierające się na kilku kamerach zewnętrznych (czasami też wewnętrznych). W obecnym czasie dostępnych jest wiele rodzajów kamer wykorzystywanych w instalacjach monitoringu. Do wyboru mamy wiele rodzajów takich kamer: zewnętrzne, wewnętrzne, bezprzewodowe, kolorowe, czarno-białe, kopułkowe, obrotowe itd. Możemy wybrać dowolną kamerę zależnie od przeznaczenia. Jednymi z najpopularniejszych kamer są kamery zewnętrzne, kopułkowe. Opis jednej z nich znajduje się poniżej.

Zewnętrzna kamera kopułowa, bazująca na przetworniku 1/3’’ CMOS o rozdzielczości 600 TVL. Kamera w solidnej metalowej obudowie posiada diody podczerwieni umożliwiające monitoring w nocy z zasięgiem do 20m. Kamera wyposażona jest w złącze z wyprowadzonymi przewodami zakończonymi standardowymi złączami: wizja – BNC, zasilanie – gniazdo 2.1/5.5. 

SPECYFIKACJA TECHNICZNA
PRZETWORNIK1/3’’ CMOS
ROZDZIELCZOŚĆ POZIOMA600 TVL
OBIEKTYW3,6 mm
CZUŁOŚĆ0 Lux (z włączonymi diodami IR)
S/N>48 dB
SYSTEM SKANOWANIA2:1
KOREKCJA GAMMA0.45
ZASIĘG DIOD IR20 m
ZASILANIE12V (+/- 10%)
POBÓR PRĄDU350mA
WYJŚCIE WIDEO1Vpp, 75Ω
WYMIARY94 mm (L) Φ68,5 mm
WAGA650g
TEMPERATURA PRZECHOWYWANIA-10°C … 60°C
TEMPERATURA PRACY-20°C … 50°C

 

Drugim ważnym elementem domowego monitoringu jest odpowiednie okablowanie, zależnie od rodzaju zastosowanej kamery stosuje się kable koncentryczne, koncentryczne z zasilaniem i kable UTP. Z pewnością najpopularniejsze są kable koncentryczne z zasilaniem, które są dosyć tanie, a ponadto eliminują konieczność prowadzenia drugiego kabla z zasilaniem.

Zazwyczaj kamery zasilane napięciem stałym 12V lub przemiennym 230V są dołączone do najbliższego gniazda sieciowego, jednak gdy takiego brak pojawia się problem. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego kabla koncentrycznego z dodatkową parą przewodów zasilania. Oferowany przewód oprócz sygnały wizji umożliwia poprowadzenie zasilania za pomocą specjalnej pary przewodów (wystarczy podłączyć je np. do zasilacza w pomieszczeniu obserwacyjnym).

KONSTRUKCJA
Żyła wewnętrznaCu 0,59
Izolacja żyłyPE
Średnica [mm]3,7
Żyła zewnętrznaOplot z drutów Cu plus płaszcz aluminiowy
PowłokaPCV biały
Średnica zewnętrzna [mm]5,8

1 Komentarz

  1. Ciężko było znaleźć ten artykuł w google, strona ciekawa, zasługuje na większy ruch. Pozycjonowanie w 2015 stało się skomplikowane, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google – niezbędnik dla każdego webmastera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*