Odpowietrzanie i regulacja podłogówki

Podczas napełniania centralnego ogrzewania wodą oraz podczas normalnej eksploatacji do instalacji grzewczej dostaje się powietrze. Tworzy ono zatory powietrze, które zmniejszają wydajność grzewczą całej instalacji dlatego też od czasu do czasu należy odpowietrzyć całą instalację.

Odpowietrzanie instalacji ogrzewania podłogowego jest dosyć proste, z reguły przy rozdzielaczu zamontowany jest automatyczny zawór odpowietrzający (na belce powrotnej). Samo odpowietrzanie trwa jakiś czas ponieważ każdą pętlę grzewczą należy odpowietrzyć osobno.

Schemat odpowietrzania jest następujący:

  1. Włączamy pompę na najwyższy bieg
  2. Zakręcamy wszystkie zaworki na belce powrotnej oprócz jednej pętli
  3. Odczekujemy klika minut (ok. 10-15 minut), aż pompa przepompuje wodę przez całą pętlę
  4. W przypadku kiedy w obiegu znajduje się powietrze słychać charakterystyczny świst powietrzu z automatycznego odpowietrznika
  5. Czynność tą powtarzamy dla każdej z pętli z osobna

Regulacja podłogówki odbywa się poprzez odpowiednie dokręcenie lub odkręcenie zaworków na belce powrotnej z każdej pętli grzewczej. Z reguły każda pętla ogrzewa jedno pomieszczenie (przy większych powierzchniach mogą być dwie pętle) tak więc w miarę optymalnie można wyregulować wymagane temperatury. Przyjmuje się, że w pokoju dziennym ma być optymalna temperatura ze względu na ciągłe w nim przebywanie, w łazience z kolei powinna być temperatura o 2-4 stopnie większa niż w pokoju dzienny. W sypialni i kuchni temperatura może być niższa o około 2-3 stopnie od temperatury ustawionej w salonie.

Możliwe przyczyny niedogrzewania:
•  Za niska temperatura zasilania w obiegu pierwotnym (min. 10-15 stopni powyżej temperatury potrzebnej w instalacji ogrzewania podłogowego)
•  Za niska temperatura powrotu w instalacji ogrzewania podłogowego (min 20 stopni)
•  Nie wyregulowany ogranicznik ilości przepływu na powrocie
•  Nie wyrównane przepływy w obiegach ogrzewania podłogowego (zrównoważyć hydraulicznie obiegi)
•  Obiegi zamknięte przez głowice termoelektryczne (termostaty pokojowe nie wykazują zapotrzebowania na ciepło)

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.