Stopy procentowe NBP ani drgnęły

Rada Polityki Pieniężnej na lipcowym posiedzeniu nie zdecydowała się na zmiany stóp procentowych. Ostatnio dość niespodziewanie podniosła główną stopę z 4,5 do 4,75 proc. w maju. Teraz jednak ekonomiści nie spodziewają się zmian w najbliższych miesiącach. Sporo będzie zależało od projekcji inflacji, która ma być opublikowana dzisiaj po południu.

„Choć nie jest wykluczone, że prognozy dotyczące wskaźnika CPI w najbliższych kwartałach zostały ponownie zrewidowane w górę, RPP wzięła zapewne pod uwagę ostatni »niski « majowy odczyt CPI, spadek oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych, coraz silniejsze sygnały wyhamowania aktywności polskiej gospodarki oraz pogarszającą się sytuację gospodarczą w strefie euro, co powstrzymało ją przed dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej” – napisała w komentarzu po decyzji RPP Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Celem Rady Polityki Pieniężnej jest utrzymywanie inflacji na poziomie 2,5 proc. z możliwością odchyleń o 1 pkt proc. w górę i w dół. Tylko że od wielu miesięcy inflacja znajduje się powyżej celu. Jeszcze w listopadzie 2011 roku inflacja wynosiła aż 4,8 proc. W maju tego roku spadła do 3,6 proc.

“Naszym zdaniem projekcja CPI powinna pokazać stopniowy spadek inflacji pod koniec roku oraz w 2013 r., za sprawą wolniejszego wzrostu gospodarczego oraz niższych cen surowców niwelujących efekt słabego złotego. Mimo prawdopodobnie nieco bardziej gołębiego wyniku projekcji sądzimy, że Rada będzie niechętna do złagodzenia swojej retoryki, gdyż członkowie RPP są sceptyczni wobec mocy prognostycznej modeli banku centralnego” – napisali w porannym komentarzu ekonomiści Citi Handlowego. “Jednocześnie członkowie Rady wydają się znacznie bardziej skupieni na przeszłych trendach inflacyjnych. Podejście polegające na patrzeniu na dane historyczne powinno utrzymać jastrzębi wydźwięk Rady w najbliższym terminie, ale jednocześnie oznacza to, że jeśli inflacja spadnie znacząco (prawdopodobnie już pod koniec 2012 r.) bankierzy centralni najprawdopodobniej złagodzą swoją retorykę” – dodali.

za wyborcza.biz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.