Stopy procentowe pozostały na poziomie 2,5%

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc. w skali rocznej – podała RPP w komunikacie.

Na listopadowym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP bez zmian. Na taką decyzję wskazywały nadal niskie, a nawet obniżające się ostatnio odczyty inflacji bieżącej. We wrześniu wzrost cen dóbr konsumpcyjnych w relacji rocznej wyniósł 1,0 proc. wobec 1,1 proc. w sierpniu, a w październiku możliwy jest jego dalszy spadek do 0,9 proc.

Nie bez znaczenia jest też kontekst międzynarodowy działań podejmowanych przez kluczowe banki centralne świata. Chodzi tu przede wszystkim o odroczenie – co najmniej do marca przyszłego roku – decyzji amerykańskich władz monetarnych o redukcji skali skupu aktywów w ramach programu QE3, jak również deklaracje EBC, co do ewentualnego ponownego przeprowadzenia operacji długoterminowego refinansowania banków (LTRO).

Decyzja Rady wpisuje się też we wcześniejsze jej deklaracje o utrzymaniu stabilnego poziomu stóp procentowych do końca roku.

Za: interia.pl

 


1 Komentarz

  1. Dobra wiadomość, koszty obsługi kredytów hipotecznych pozostaną na przyzwoitym poziomie. Widać, że gospodarka niedługo ruszy, stopy procentowe są bardzo nisko, idealny czas na inwestowanie. Mam przynajmniej taką nadzieję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.