Stopy procentowe w górę

Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od niemal trzech lat podniosła stopy procentowe. Główna stopa wynosi obecnie 3,75 proc. Oznacza to podwyżkę rat kredytów.

Przez ostatnie 19 miesięcy stopy procentowe pozostawały niezmienione. Od czerwca 2009 r. wynosiły one 3,5 proc. Z kolei ostatnia ich podwyżka miała miejsce jeszcze przed kryzysem, w czerwcu 2008 r.

Rada wskazywała też na rosnące zagrożenie inflacyjne. – „W ocenie Rady, przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Polsce wspierające poprawę sytuacji na rynku pracy może prowadzić do stopniowego wzrostu presji płacowej i inflacyjnej w średnim okresie. Jednocześnie silny wzrost cen surowców na rynkach światowych rodzi – w warunkach ożywienia gospodarczego – ryzyko utrwalenia się podwyższonych oczekiwań inflacyjnych. Aby ograniczyć ryzyko utrzymania się inflacji powyżej celu inflacyjnego w średnim okresie, Rada postanowiła podnieść stopy procentowe NBP” – czytamy.

Analitycy rynku ostrzegają, że to dopiero początek kolejnych podwyżek. Uważają, że stopy wzrosną w tym roku jeszcze o co najmniej 1 punkt procentowy.

Oznacza to przede wszystkim wyższe raty miesięczne kredytów. Karol Wilczko, ekspert comperia.pl, mówi gazecie.pl: – Rata miesięczna wzrośnie o kilkadziesiąt złotych w zależności od tego, oczywiście, na jaki okres pożyczyliśmy i jakie mamy finalne oprocentowanie. No ale, jeśli stopy będą dalej rosły i to oprocentowanie wzrośnie aż o 1 punkt procentowy, to dla kredytów na przykład na 300 tysięcy złotych z marżą 1 procent, miesięczna rata wzrośnie aż o prawie 200 złotych miesięcznie.


Artykuł na podstawie:http://www.wiadomosci24.pl/artykul/rada_polityki_pienieznej_podnosi_stopy_procentowe_podrozeja_178291.html

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*