Ulga dla budżetu czyli wakacje kredytowe

Świąteczne zakupy, wydatki sylwestrowe czyli grudniowe wydatki mogą nadszarpnąć nasz domowy budżet. Wtedy okaże się, że może nam zabraknąć na zapłatę raty kredytu hipotecznego, wtedy możemy wykorzystać wakacje kredytowe.

Wakacje kredytowe są wstrzymaniem płatności raty, a nie zwolnieniem z płatności.  W zależności od banku następuje albo przedłużenie okresu spłaty o tyle, ile trwała przerwa, albo niezapłacona część dopisywana jest do kredytu bez zmiany czasu trwania umowy, co oznacza niewielką podwyżkę miesięcznej raty. W swojej ofercie posiada je większość banków.

Wadą tego rozwiązania jest to, że często zawieszenie spłaty dotyczy tylko kapitałowej części raty, a w początkowym okresie spłaty kredytu większą część stanowią odsetki.

Dla kredytu na 300 tys. zaciągniętego dziś na 30 lat przy średnich rynkowych warunkach  jest kapitałowa część raty stanowi niecałe 13 proc. całości. Zamiast płacić 1968 zł, osoba, która skorzystała z wakacji kredytowych, zapłaci 1715 złotych. Także po pięciu i dziesięciu latach ulga nie jest wielka, bo oznacza obniżenie raty odpowiednio do 1612 zł i 1467 zł.  Taka ulga w portfelu może pomóc gdy ktoś ma lekkie kłopoty, związane np. z niedopięciem domowego budżetu po świętach, jednak gdy jeden z członków rodziny stracił pracę, będzie to pomoc niewystarczająca.


 

Jaką część raty stanowi rata kapitałowa

Czas
Rata
Część kapitałowa
Część kapitałowa/całość
początek
1 968 zł
253 zł
12,86%
po roku
1 968 zł
271 zł
13,77%
po 5 latach
1 968 zł
356 zł
18,09%
po 10 latach
1 968 zł
501 zł
25,46%
po 20 latach
1 968 zł
993 zł
50,46

Kredyt hipoteczny na 300 tys. na 30 lat, przy założeniu, że oprocentowanienie
zmienia się przez cały okres kredytowania (i wynosi 6,86%). Źródło: Open Finance


W niektórych bankach można zawiesić spłatę całej raty, najczęściej na okres jednego miesiąca. Należą do nich BNP Paribas Fortis, Bank Millennium, Bank Pekao, GE Money Bank, Kredyt Bank, Lukas Bank, Nordea Bank i PKO BP. Największą elastyczność oferuje Bank Pocztowy, który mówi o możliwości zawieszenia spłaty całej raty nawet na 12 miesięcy.

Jeśli bank nie pozwala na zawieszenie spłaty całej raty, wtedy wakacje trwać mogą dłużej. Tak jest m.in. w Alior Banku i Banku BPH. Każdy bank ma swoje zasady i na podstawie nich ustala zasady korzystania z wakacji kredytowych.

Wakacji kredytowych w swojej ofercie nie posiadają m.in. Bank BGŻ, Deutsche Bank PBC, Bank DnB Nord oraz ING Bank Śląski i MultiBank.


Artykuł przygotowany na podstawie Open Finance.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.